Nawigacja
Logowanie
Nasza grupa na Facebooku

Najnowsze artykuły
Księgi oczekujące na indeksujących!

Pomóż nam je zindeksować

Księżomierz

Gościeradów

Batorz

Trójca

Potrzebne wsparcie
Hierarchia artykułów
O nas

Portal Indeksy.net co to jest, jak powstał i w jakim celu. Na te i inne pytania związane z naszą działalnością postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

W styczniu 2022 roku zostało ogłoszone, iż baza metryk, które przez tyle lat filmowaliśmy i gdzie miały swoje miejsce w Internecie - zostanie zamknięta.

Leszek Ćwikliński, który dotychczas zajmował się digitalizacją, obróbką zdjęć i publikacją w Genbazie, postanowił zebrać fundusze na zakup serwera by utworzyć na nowo miejsce gdzie mogłyby być publikowane skany ksiąg metrykalnych. Od strony technicznej pomogli mu w tym Mirosław Bronakowski i moja skromna osoba. Myślą przewodnią było stworzenie bazy od podstaw z wykluczeniem błędów, które się przytrafiały dotychczas. Portal został stworzony przez genealogów i dla genealogów. 

Już po rozpoczęciu prac związanych z portalem pan Damian Murawski porozumiał się z dotychczasowym właścicielem Genbazy i dysponując odpowiednim zapleczem finansowym oraz  informatycznym w szybkim tempie przeniósł zasób starej Genbazy na nowy serwer.

Jednak portal indeksy.net jest czymś więcej niż tylko bazą skanów metryk. Cały zasób metrykalny podzielony jest na dwie części: metryki, które są dostępne dla wszystkich oraz te, które są dostępne wyłącznie do indeksacji. W przypadku tych ostatnich po prostu nie ma zgody na publikację sfotografowanych metryk, ale można ten zasób wykorzystać opracowując go w postaci indeksów. I tu przechodzimy do drugiej bardzo ważnej części portalu, jaką są wyszukiwarki indeksów ksiąg metrykalnych i materiałów poza metrykalnych. Na naszym serwerze znajdują się następujące wyszukiwarki indeksów:

https://pomorskie.indeksy.net

https://swietokrzyskie.indeksy.net 

https://polishgenealogy.indeksy.net 

Sądząc po ilości dodawanych indeksów zainteresowanie współpracą jest bardzo duże. 

Na tym nie kończy się oferta naszego portalu. Planujemy jej dalsze rozszerzenie. Pomysłów ci u nas dostatek, jednak na ich realizację potrzebujemy czasu i Waszego życzliwego wsparcia.

Wspierając naszą działalność nie tylko przyczyniacie się do utrzymania serwera, na którym widnieje niniejsza strona. Z zebranych środków finansujemy także zakup coraz nowszego i lepszego sprzętu do skanowania ksiąg, dysków do przechowywania zdjęć oraz potrzebnych akcesoriów (takich jak: statywy, stelaże, podkładki pod księgi itp.).